Kde kúpiť ETF – Brokeri

Keďže ETF fondy samotné sú akciami, nakúpiť sa dajú na burze cenných papierov. Znie to brutálne, ale je to oveľa jednoduchšie a hlavne lacnejšie ako kupovať ETF cez iných spostredkovateľov (banky, finančných “agentov s tepolou vodou”, tretí dôchodkový pilier, či robo-poradcov). Zvládnete to aj kľudne aj sami, napríklad cez aplikáciu v mobile, práve keď čakáte na autobus alebo v rade pri pokladni.

Určite ETF nenakupujte tam, kde od vás chcú vstupný poplatok vyjadrený rádovo v jednotkách percent z investície. Je to zlodejina, ETF sa dajú zaobstarať aj úplne bezpoplatkovo, alebo s minimálnym poplatkom maximálne v jednotkách EUR.

ETF fondy majú byť nízkonákladové – manažérsky polatok za správu rozumného ETF fondu samotného (ktorý sa platí z celej investície každý jeden rok) býva na na úrovni 0.07 – 0.3%. Napriek tomu existujú služby, ktoré “za vás” ETF nakúpia, a okrem poplatku za správu ETF samotného si “naparia” ešte 10 x väčší poplatok za správu ako je poplatok samotného fondu ktorý pre vás nakúpia – napríklad vyše 1%.

Podľa môjho názoru preto existuje len jeden správny spôsob nákupu ETF – prostredníctvom brokera priamo na burze cenných papierov.

Spomedzi brokerov dostupných pre občanov SR odporúčam nasledovných – podľa objemu peňazí, ktoré chete zainvestovať:

  • Interactive Brokers, ak chcete investovať viac ako 100 000 EUR (do tejto sumy vás bude stáť 10 USD mesačne)
  • Lynx Broker, ak chcete jednorázovo investovať sumy rádovo v tisíckach EUR (fixný poplatok 6 EUR za transakciu, pri sumách nižších ako 1000 EUR mi príde už príliš veľký)
  • Trading 212 – ak chcete investovať pravidelne, v menšich sumách (nulové transakčné poplatky, ale na rozdiel od IB/Lynx ide o startup)

Broker Trading 212 má momentálne akciu – ak sa zaregistrujete cez TENTO ODKAZ, dostanete tak po aktivovaní investorského účtu a prevedení aspoň 1 EUR na tento účet akciu jednej spoločnosti v hodnote do 100 GBP zdarma.